ניהול תזרים מזומנים – המפתח להצלחת העסק

28 אוקטובר 2019

תזרים מזומנים מבטא את התנועות הכספים של העסק אשר מקבלות ביטוי בחשבון הבנק על פני תקופת זמן מוגדרת. ניהול תזרים מזומנים נועד לתת לבעל העסק תמונת מצב ביחס לתנועות הכסף בעסק – על מה ומתי הכסף יוצא מהעסק וכן מתי צפויים להיכנס כספים לעסק ומאילו גורמים. מדובר בחישוב מפורט של כלל הסכומים, בהתייחס למועדים של כל תשלום או תקבול שנעשו, ובין היתר, ההוצאות השוטפות על שכירות, ארנונה, מס הכנסה ומע״מ. כל עסק זקוק למזומנים על מנת שיוכל לעמוד בהתחייבויותיו השוטפות ולהמשיך להתקיים ולצמוח. לכן, ניהול תזרים מזומנים ותכנון נכון שלו חיוניים עבור העסק כאוויר לנשימה. כשל בניהול תזרים המזומנים עלול להוביל במקרים רבים עד לכדי קריסה כלכלית בעסק ולכן, חשוב שיתבצע ברמה הגבוהה ביותר ותוך קבלת ליווי מקצועי מתאים. 

מדוע ניהול נכון של תזרים המזומנים חשוב כל כך?

תזרים המזומנים משקף את מצב העסק ומעניק תמונה עסקית איכותית וכלי ניהולי פיננסי חיוני בידיו של בעל העסק. תזרים שמנוהל היטב משרת את בעל העסק בקבלת החלטות ביחס להתנהלות העסק, ובין היתר, קבלת החלטות ביחס לתזמון הוצאות ורכישות, היערכות לתשלומים צפויים, תיאום בין תקבולים לתשלומים, זיהוי צורך בגיוס הון ועוד. ניהול תזרים המזומנים נעשה על פי תחזית תזרים מזומנים ומבוקר באמצעות דו"ח תזרים מזומנים אשר ניתן להפיק באופן עדכני בכל עת על מנת לעקוב אחר מצב המזומנים בעסק. דוח תזרים המזומנים אמור לכלול את כלל התקבולים והתשלומים – ידועים וחזויים וכן כאלה שמועדם חלף אך לא נפרעו או התקבלו.

מספר עצות למעקב וניהול תזרים מזומנים 

  • תיאום בין תשלומים לתקבולים וזיהוי מועדים רגישים – באמצעות הכנה איכותית של תחזית תזרים המזומנים תוכלו לזהות תקופות או תאריכים שבהם העסק עשוי להיקלע לרזון תזרימי, בדרך כלל סביב הוצאות גדולות כדוגמת תשלומי מסים, או תקופות של נוחות תזרימית, כאשר צפויות הכנסות משמעותיות. בהתאם למועדים אלה רצוי לתזמן את הוצאות העסק על מנת שלא להעמיס על העסק בהוצאות כבדות נוספות במועדים שבהם צפויות הוצאות מעוגנות.
  • גיבוש מערך גבייה איכותי – זהו אחד הכלים החשובים בניהול העסק וחשוב במיוחד בניהול תזרים המזומנים. כאשר העסק אינו מתנהל נכון מבחינת הגבייה מלקוחותיו הוא גוזר על העסק כשל תזרימי מפני שהכנסות צפויות שעל בסיסן מתנהל תזרים המזומנים אינן נכנסות והדבר חונק את העסק. ניהול חייבים כולל בתוכו גבייה יעילה של חובות הקיימים ללקוחות העסק, לצד קבלת בטחונות טובים עבור חובות אלה וכן לגבש מראש מדיניות אשראי ברורה שבמסגרתה נקבעים ימי האשראי הניתנים ללקוחות וכן מנגנוני הגבייה.
  • עדכון ומעקב יומיומי אחר המצב התזרימי – המעקב היומיומי אחר תזרים המזומנים הוא חיוני ודורש עבודה של עדכון ותיאום בין הגורמים השונים בעסק וכן ניתוח ואינטגרציה של נתונים. בעלי עסק חייבים להיות מעודכנים באופן קבוע לגבי מצב המזומנים בקופה. על מנת למנוע חוסר תיאום ונפילה בין כיסאות חשוב מאוד כי המטלה הזו תהיה באחריותו הבלעדית של אדם אחד בעסק. עבודה שוטפת ואיכותית של מערכת ניהול חשבונות תאפשר לקבל את המספרים הנכונים והמעודכנים בכל רגע נתון. 
  • היעזרות באנשי מקצוע – בעלי עסק רבים מתקשים בבניית מערך הניהול הפיננסי של העסק או בשימורו השוטף לבד במקביל לניהול העסק. התנהלות לא מקצועית בניהול תזרים המזומנים עלולה להיות מסוכנת עבור העסק ולכן רצוי להיוועץ עם גורמים מקצועיים שיוכלו לתת את ההכוונה הנכונה. כאשר מתעורר קושי בניהול תזרים המזומנים זוהי נורת אזהרה שחייבת להידלק לבעל העסק לצורך פנייה לאיש מקצוע על מנת להימנע מהשלכות חמורות עבור העסק.

בעל עסק? לקבלת פרטים נוספים על הלוואה בערבות המדינה לחץ כאן >>

עקוב אחרינו ברשתות החברתיות

אירועים וחדשות

image
25 נובמבר 2019

תוכנית עסקית לדוגמא

תוכנית עסקית מלווה את בעל העסק ומנהליו החל מהשלבים הראשוניים…

image
11 נובמבר 2019

אילו אפשרויות קיימות להלוואה לעסק קיים?

כמעט כל עסק נסמך על אשראי הניתן על ידי הבנק…

image
07 אוקטובר 2019

איזה הלוואות קיימות לעסקים קטנים

עסקים קטנים עשויים להתמודד לא אחת עם מחסומים וקשיים בדרך…