תוכנית עסקית לדוגמא

25 נובמבר 2019

תוכנית עסקית מלווה את בעל העסק ומנהליו החל מהשלבים הראשוניים של הקמת העסק וכן במהלך ניהולו השוטף, בתקופות צמיחה ובמשברים ולכן היא מהווה כלי ניהולי מהמעלה הראשונה עבור בעל העסק ומנהליו. תוכנית העסקית איכותית יכולה לשמש כמפת דרכים המורה כיצד לבנות את יסודות העסק, ולנווט אותו בהצלחה לעבר התבססות כלכלית וצמיחה. התוכנית העסקית תוכל לסייע לבעל העסק גם בהשגת מימון, חיבור עם שותפים עסקיים ומשיכת משקיעים פוטנציאליים. בשורות הבאות נציע תוכנית עסקית לדוגמא הכוללת את עיקרי ראשי הפרקים, פרטי המידע וההיבטים שצריכים להיות חלק מהתוכנית העסקית.

תוכנית עסקית לדוגמא – ראשי פרקים ופירוט

תמצית מנהלים – תמצית המנהלים צריכה להיכתב בסיום כתיבת התוכנית ואורכה עמוד עד שלושה עמודים. התמצית היא אחד הפרקים החשובים ביותר בתוכנית העסקית כולה, היא מעניקה לקורא הקדמה לתוכנית וכן תקציר לרעיון העסקי ולמשמעויות התוכנית העסקית. מטרתה לעורר את הסקרנות של הקורא ולמשוך אותו להוסיף ולקרוא את התוכנית במלואה ולא פחות חשוב מכך, לרצות השקיע בעסק. התמצית צריכה להיות נגישה, מובנת ואטרקטיבית ותכלול בדרך כלל – 

  1. תיאור קצר של העסק והענף.
  2. חזון ויעדים לשנים הקרובות.
  3. תיאור המוצר או השירות.
  4. האסטרטגיה העסקית, תכנית השיווק ודרכי חדירה לשוק.
  5. תחזית ההכנסות, הוצאות, רווח צפוי, נקודת האיזון וניתוח רגישות.
  6. הצגת היזמים או מנהליו של העסק.
  7. הצגת צורכי המימון ומקורות המימון.
  8. הצעה למשקיעים או לנותני האשראי.

הצגת העסק והרעיון העסקי – בפרק זה יוסבר הרעיון העסקי, מהי הבעיה אותה מבקש העסק לפתור עבור לקוחותיו הפוטנציאליים וכיצד הוא מתכנן לעשות זאת וכפועל יוצא מכך, מהי ההזדמנות העסקית העומדת על הפרק.

הצגת המוצר/השירות – בפרק זה יוצג המוצר או השירות שבכוונת העסק להציע ולספק, מהם מאפייניו, היתרונות היחסיים שלו ביחס למוצרים אחרים ומתחרים בשוק וכן התייחסות לתמחור.

תיאור השוק/הענף – במסגרת פרק זה יתואר מהו השוק או הענף בו העסק פועל. בין היתר חשוב לפרט את היקפי הפעילות ופוטנציאל הענף, מגמות ותחזיות עתידיות, מידת התחרותיות וחסמי כניסה, מתחרים עיקריים ומאפייני הלקוחות. רצוי להתייחס בפרק זה בצורה עניינית וברורה ליתרונותיו וייחודיותו של העסק אל מול המתחרים.

המודל העסקי והאסטרטגיה – המודל העסקי מתווה את האופן שבו העסק מתכנן להתבסס, לצמוח ולהיות רווחי. פרק זה צריך לכלול התייחסות תיאור המודל העסקי של העסק – ממה צפוי להרוויח וכיצד, שיתופי פעולה אסטרטגיים ואסטרטגיה להחזר ההשקעה.

שיווק ומכירות – פרק זה יכלול התייחסות לתמהיל השיווק, תוכנית שיווק מפורטת, מיתוג המוצר או שיווקו, תקציב שיווק ומכירות ותחזית מכירות.

תכנית תפעול וכוח אדם – בפרק זה יפורט אופן תפעולו של העסק ובין היתר, כוח האדם הנדרש, כישורי העובדים והכשרתם ועלויות העסקת עובדים, תוכנית מערך הייצור, אם העסק מייצר, וכן ניהול מלאי וחומרי גלם, תהליכי בקרת איכות, תהליכי ייבוא וייצוא, מבנה תפעולי ועלויות הנהלה.

מייסדים והצוות הניהולי – פרק חשוב במיוחד בעת פניה למשקיעים פוטנציאלים ומטרתו בעיקר לעורר אמון באנשים העומדים מאחורי העסק. בפרק זה יש לתאר את הכשרתם וניסיונם של היזמים והמנהלים בעסק וכן לפרט אודות היועצים המקצועיים החשובים שמלווים אותו.

תוכנית פיננסית – במסגרת פרק זה יוצגו תחזית תזרים מזומנים, תחזיות רווח הפסד ומאזנים לשנים הקרובות. הפרק צריך להתייחס בצורה מפורטת להנחות עליהן מתבססת התחזית הפיננסית, מקורות מימון, פירוט הוצאות הקמה והוצאות שוטפות, הכנסות צפויות, קצב שריפת מזומנים, סיכונים ותוכניות התמודדות עימם, וצפי להגעה לנקודת איזון.

נספחים – בחלק זה יובאו כלל המסמכים והאסמכתאות על בסיסם נבנתה התוכנית העסקית. כמו כן, ניתן לכלול פרטים נוספים על המצוי בתוכנית כדוגמת קורות החיים של היזמים, או מסמכים שרלוונטיים לתוכנית אך בסופו של דבר לא נכללו בה.

עוד כמה נקודות שחשוב לקחת בחשבון

בעת כתיבת התוכנית העסקית חשוב לזכור כי ישנם פורמטים שונים לבניית תוכנית עסקית. בחירת הפורמט המתאים תלויה בעיקר (אך לא רק) בהבדלים ענפיים, הבדלים בשוק, מוקדים שתרצו להדגיש, קהל היעד והאסטרטגיה. כמודל כללי של תוכנית עסקית תוכלו להיעזר מאוד בתוכנית המפורטת לעיל כאשר שמות ראשי הפרקים או הסדר שלהם עשוי להשתנות מעט. על מנת להיות בטוחים שהתוכנית העסקית שלכם היא המיטבית, הריאלית והמתאימה ביותר עבור העסק רצוי להתייעץ עם מומחים בתחום אשר יוכלו להעניק את ההכוונה והליווי הנדרשים בעת בניית התוכנית. 

בעל עסק? לקבלת פרטים נוספים על הלוואה בערבות המדינה לחץ כאן >>

עקוב אחרינו ברשתות החברתיות

אירועים וחדשות

image
11 נובמבר 2019

אילו אפשרויות קיימות להלוואה לעסק קיים?

כמעט כל עסק נסמך על אשראי הניתן על ידי הבנק…

image
28 אוקטובר 2019

ניהול תזרים מזומנים – המפתח להצלחת העסק

תזרים מזומנים מבטא את התנועות הכספים של העסק אשר מקבלות…

image
07 אוקטובר 2019

איזה הלוואות קיימות לעסקים קטנים

עסקים קטנים עשויים להתמודד לא אחת עם מחסומים וקשיים בדרך…